Ayhan Sicimoğlu'ndan muhteşem tadlar! – 1: Mantar Soslu Tavuk

Sever misiniz bilemem ama biz Ayhan Sicimoğlu hayranıyız. “Neden?” derseniz belirli bir sebebi yok, tavırları, müziği, programları hoşumuza gidiyor; televizyonda yakaladıkça “Ayhan Sicimoğlu ile Renkler” programını seyretmeye çalışıyoruz; bazen öyle bir alatıyor ki evde yemeğimiz olmasına rağmen apar topar verdiği tarifleri deniyoruz yapabildiğim kadarıyla.. Bu iki tarif de onun programından, aklımda kaldığı ve aldığım notlara göre uyguladım tarifleri, bazı malzemeler de evde bulunanlardan konuldu tariften farklı olarak:)

İlk tarif Mantar Soslu Tavuk:

 malzemeler:

kişi sayısına göre kalçalı but

yarım paket mantar (orjinalinde kullandığı mantar farklı ama bulunması zor ve pahalı olduğundan ben kültür mantarı kullandım)

100 ml kadar krema

Frenk soğanı (yoksa yeşil soğan)

az zeytinyağı

beyaz tane karabiber, nişasta, beyaz şarap (yoksa su), tuz

Yapılışı:

Tavuklar yıkanıp kurulandıktan sonra hiç yağ konmadan bir tavaya konur ve tavukların üzerine ağırlık yapması için mümkünse dökme bir tava/tencere konulur; tavuklar bu ağırlığın altında yağlarını bıraka bıraka pişmeye başlar; ara sıra tavada biriken yağı bir bardağa ya da tabağa boşaltmalısınız; bu şekilde tavuklar 40-45 dakika pişirilir, ara ara ters yüz edilir. Derilerinin nasıl kızardığını, çıtır çıtır olduğunu göreceksiniz. Diğer tarafta az zeytinyağında Frenk soğanı ya da taze soğan minik minik doğranıp sotelenir, içine ince ince doğradığınız mantarlar ilave edilir.  Biraz çevrildikten sonra yaklaşık yarım kutu krema (100 ml kadar) ilave edilir. Tane karabiberleri zevkinize göre bütün olarak bol bol da atabilirsiniz ya da değirmenden geçirip acı eşiğinize göre ilave edebilirsiniz. Krema biraz çekmeye başlayınca sosun koyulaşması için çok az nişastayı (yarım tatlı kaşığı yeterli) varsa beyaz şarapta yoksa çok az suda ezip bu sosun içine döküyorsunuz, kısa sürede koyulaşıyor; tuz zevkinize göre ilave edebilirsiniz. Tavuklarınız piştikten sonra bir servis tabağına alıp üzerine hazırladığınız bu kremalı mantarlı sosu döküyorsunuz, biraz da ince ince kıydığınız maydanoz ile süsleyip afiyetle yiyorsunuz. Sosa banmak için taze ekmeği unutmayın! Tavadan alıp biriktirdiğiniz tavuk yağları ile de çok lezzetli pilavlar yapabilirsiniz.

Mantar soslu tavuk